Niebawem rozpocznie się kolejny sezon Warszawskich Spotkań Benedyktyńskich. Są to konferencje głoszone przez benedyktynów tynieckich. Ich celem jest przedstawianie różnego rodzaju zagadnień z zakresu duchowości i teologii monastycznej. Skierowane są do szerokiego spektrum odbiorców.
W tym roku tematy będą skupione wokół zagadnień związanych z Filokalią. Czym ona jest? To największy i najbardziej znany zbiór pism w duchowości chrześcijańskiej. Obejmuje teksty z kilkudziesięciu pism wielu autorów chrześcijańskich z okresu od IV do XVII wieku. Nie jest to zbiór wszystkich tekstów, jakie powstały w tym okresie, ale jest ich wyborem. Możemy powiedzieć, że jest to wybór najpiękniejszych pism. Samo słowo „filokalia” znaczy miłość tego, co piękne. Gdy ten termin odnosimy do książki przyjmuje znaczenie „antologii”, czyli zbioru wybranych części. Pierwsze wydanie Filokalii powstało w 1782 r. w Wenecji. Przygotowali je św. Nikodem Hagioryta i św. Makary z Koryntu. W ich zamyśle lektura Filokalii ma dopomóc w prowadzeniu życia prawdziwie chrześcijańskiego.
Wydawnictwo Benedyktynów Tyniec, jako jedyne w Polsce, podjęło się przetłumaczenia Filokalii w całości. Obejmuje ona pięć tomów. W tym roku został wydany pierwszy tom. Powstała strona internetowa o tej publikacji – filokalia.pl. Można tam znaleźć podstawowe informacje o tym projekcie. Planujemy również organizowanie różnych wydarzeń, które będą miały na celu przybliżanie teologii i treści Filokalii. Warszawskie Spotkania Benedyktyńskie są jednym z nich. Aby dowiedzieć się o innych inicjatywach oraz być na bieżąco, warto zapisać się na newsletter.
Pierwsze z tegorocznych Warszawskich Spotkań Benedyktyńskich odbędzie się 23 września 2023 r. Tematem będzie pamięć o Bogu. Opowie o niej o. Brunon Koniecko OSB. Miejscem wszystkich spotkań jest kościół pw. Św. Kazimierza Królewicza przy klasztorze Benedyktynek Sakramentek w Warszawie.
Program spotkania:
9.00 – Msza św. z homilią
9.45 – Adoracja Najświętszego Sakramentu
10.00 – Konferencja
10.45 – Spotkanie w salce zakończone Modlitwą w ciągu dnia z Liturgii Godzin
Zobacz harmonogram na cały sezon
Serdecznie zapraszamy!
Opracowanie graficzne: Mikołaj Jastrzębski OSB