Cenobium nr 29

Oddajemy w ręce Czytelników kolejny numer Cenobium. Tematy zawarte w czasopiśmie są związane z duchowością Filokalii.

Jest to największy i najbardziej znany zbiór pism w duchowości chrześcijańskiej. Zawiera teksty z kilkudziesięciu dzieł wielu autorów chrześcijańskich z okresu od IV do XVII wieku. Nie jest to zbiór wszystkich tekstów, jakie powstały w tym okresie, ale jest ich wyborem. Możemy powiedzieć, że jest to wybór najpiękniejszych pism. Samo słowo filokalia znaczy miłość tego, co piękne. Gdy ten termin odnosimy do książki przyjmuje znaczenie „antologii”, czyli zbioru wybranych części. Pierwsze wydanie Filokalii powstało w 1782 r. w Wenecji. Przygotowali je św. Nikodem Hagioryta i św. Makary z Koryntu. W ich zamyśle lektura Filokalii ma dopomóc w prowadzeniu życia prawdziwie chrześcijańskiego.

Jak mówi o. Maksymilian Nawara OSB, „Filokalia zajęła się aspektem praktycznym życia duchowego i modlitwy, czyli filozofią życia. Nie chodziło o przedstawienie pewnej koncepcji filozoficznej, ale ukazanie filozofii rozumianej jako mądrość życia. Filokalia skupiła się na osobach, które praktykowały modlitwę, czyli na tych, którzy pisali o tym, co wynikało z ich doświadczenia i z ich praktyki”.

Wydawnictwo Benedyktynów TYNIEC podjęło się zadania przetłumaczenia Filokalii w całości. To dzieło obejmuje pięć tomów. W ubiegłym roku wyszedł pierwszy tom. Zagadnienia poruszone w czasopiśmie są tylko pewną wybraną propozycją ukazania tego, co można powiedzieć na temat tego zbioru tekstów. Autorzy artykułów i rozmówcy dzielili się swoją wiedzą na podjęte problemy. Poruszone tematy są zachętą do osobistego studium nad tym zbiorem tekstów tym oraz sięgnięcia do innych dzieł i opracowań, które są z nią związane. Więcej informacji o projekcie Filokalii można dowiedzieć się ze strony filokalia.pl.

Zachęcamy do lektury Cenobium!